Πέμπτη 9 Ιουνίου 2011

O ΠΑΟΚ στην Ευρωλίγκα!!!!

Ο ΠΑΟΚ «προστάτευσε» την έδρα του στον 5ο και τελευταίο «μικρό τελικό» της Α1 Ανδρών, έκανε το 3-2 στη σειρά των αγώνων με τον Άρη και «στρογγυλοκάθισε» στην τρίτη θέση της κατάταξης, κερδίζοντας την έξοδο του στα προκριματικά της Ευρωλίγκας. Οι παίκτες του Σούλη Μαρκόπουλου επικράτησαν 63-56 του Άρη στο κλειστό της Πυλαίας, μετά από εξαιρετική απόδοση στην άμυνα και κυρίως στη συγκομιδή των ριμπάουντ. Τελευταία φορά που ο ΠΑΟΚ είχε αγωνιστεί στην ενωμένη Ευρωλίγκα ήταν τη σεζόν 1999-2000, όταν είχε φτάσει μέχρι τους «16». Την αμέσως επόμενη χρονιά στη διάσπαση του ευρωπαϊκού μπάσκετ στα «στρατόπεδα» της FIBA και της ULEB, είχε πάρει μέρος στην Ευρωλίγκα της ULEB. Κορυφαίος και καθοριστικός παράγοντας του αποψινού αγώνα για τον ΠΑΟΚ ο Ντόζιερ, ο οποίος τελείωσε τον αγώνα με νταμπλ-νταμπλ σε πόντους και ριμπάουντ (17π. – 18ρ.), ενώ ο Αμερικανός ήταν και ο παίκτης ο οποίος όταν ο Αρης μείωσε στους -4 (60-56 στα 45”) πήρε το επιθετικό ριμπάουντ από άστοχο τρίποντο του Κρίστμας και στα 30” πριν τη λήξη έγραψε το 62-56 και «καθάρισε» τον αγώνα. Στον αντίποδα, ο Ταπούτος με 20 πόντους, ο Μπράουν με 14 και ο Σλούκας, ο οποίος έκανε την έκπληξη και παρά το γεγονός ότι δεν υπολογιζόταν (θλάση β’ βαθμού) και πέτυχε 10 πόντους, προσπάθησαν αλλά δεν πέτυχαν την ανατροπή. Ένα δεκάλεπτο, το πρώτο, ήταν αρκετό για τον ΠΑΟΚ, προκειμένου να επιβάλει το ρυθμό του και να μπει πρόωρα σε τροχιά… νίκης. Οι γηπεδούχοι με εξαντλητική άμυνα περιόρισαν την ομάδα του Λευτέρη Σούμποτιτς στους 5 πόντους στην πρώτη περίοδο, τη στιγμή που Γιαννακίδης (5 πόντοι, 1 τρίποντο), Ντόζιερ (5π.) και Γκετσέφσκι στη ρακέτα (4π.) διαμόρφωσαν το 15-5 του δεκαλέπτου. Μάλιστα ο ΠΑΟΚ βρέθηκε στο 6ο λεπτό του αγώνα να προηγείται με 12-0. Τα χαμηλά ποσοστά ευστοχία (3/10β., 4/19διπ., 3,8τριπ.) και τα χαμμένα ριμπάουντ (14 έναντι 25 του ΠΑΟΚ) ήταν τα στοιχεία που δεν επέτρεψαν στον Άρη να επιστρέψει στο παιχνίδι ούτε στη δεύτερη περίοδο. Στον αντίποδα, με πρώτο σκόρερ τον Μάρσαλ (11π.) και τον Ντόζιερ να διακρίνεται σε επίθεση (9π.) και ριμπάουντ (10π.) ο ΠΑΟΚ δεν απειλήθηκε και πήρε το δρόμο προς τα αποδυτήρια στο +13 (33-20), με τον Ταπούτο να μειώνει από τα 6.75 δευτερόλεπτα πριν τη λήξη και να κερδίζει και το φάουλ του Ντόζιερ, αλλά να μην αξιοποιεί τη βολή. Στο τρίτο δεκάλεπτο, ο Μπράουν έφτασε τα 3/3 τρίποντα, ο Ταπούτος ανέβασε στροφές στην επίθεση, αλλά οι δυο τους δεν ήταν αρκετοί ώστε να πετύχουν την ανατροπή ή να μειώσουν τη διαφορά σε μονοψήφιο αριθμό, καθώς ο Γκετσέφσκι είχε άλλα σχέδια… Ο σέντερ του ΠΑΟΚ, ο οποίος σημείωσε τους 9 από τους 14 πόντους των γηπεδούχων στην τρίτη περίοδο, έδειχνε να μην έχει αντίπαλο κάτω από το καλάθι, έδωσε λύσεις και από τα 6.75 (1) και κράτησε την ομάδα του Μαρκόπουλου σε απόσταση ασφαλείας (+11, 47-36). Στον… επίλογο του αγώνα, ο Άρης με 3/3 τρίποντα (1 από Μπράουν, 2/2 από Ταπούτο) μείωσε στο 35′ σε 55-47, ενώ στα 45” πριν τη λήξη ο Ταπούτος με 5 διαδοχικούς πόντους (1 τρίποντο) έδωσε στην ομάδα του δικαίωμα στο όνειρο. Ωστόσο, ο κορυφαίος απόψε Ντόζιερ ήταν καταλυτικός, καθώς μετά από άστοχο τρίποντο του Κρίστμας πήρε το επιθετικό ριμπάουντ και με λέι απ διαμόρφωσε το 62-56 και καθάρισε τον αγώνα… Ο ΠΑΟΚ έφτασε τελικά στη νίκη με 63-56 και κέρδισε την έξοδο του στα προκριματικά της κορυφαίας ευρωπαϊκής διασυλλογικής διοργάνωσης. Τα δεκάλεπτα: 15-5, 33-20, 47-36, 63-56 ΠΑΟΚ (Μαρκόπουλος): Μάρσαλ 20, Κρίστμας 3, Αποστολίδης 2, Δέδας, Ντόζιερ 17 (21 ριμπάουντ), Στίγκερς 3 (1), Μπούλιαν 1, Γιαννακίδης 5 (1), Καλές, Γκεσέφτσκι 12 (1). ΑΡΗΣ (Σούμποτιτς): Μπράουν 14 (3), Ουίντερς 3 (1), Ταπούτος 20 (4), Κινγκ 6, Τσαϊρέλης, Χατζηβρέττας, Χαραλαμπίδης, Κασίροφ, Μπάβτσιτς 3, Σλούκας 10, Βεργίνης.